Чогодарівська територіальна громада
Одеська область, Березівський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Українська мова-багата, душевна і дуже красива. Сьогоднішнє свято присвячене нашій мові.

Дата: 09.11.2022 10:54
Кількість переглядів: 142

Фото без опису

Українська мова - одна з головних цінностей нашої країни, наша гордість і наш скарб. Українську мову неодноразово забороняли і намагалися викорінити, а над її носіями вчиняли геноцид. Наша мова пережила все це і зараз визнана однією з найкрасивіших мов у світі. УНІАН розповів історію сьогоднішнього свята і зібрав цікаві факти про українську мову.

День української писемності 2022: як з'явився і як відзначається

Свято було встановлено указом Президента в 1997 році на 9 листопада. 

За традицією в це свято щорічно проводиться Всеукраїнський радіодиктант. Диктант проводять на радіо і по ТБ. Написати текст вдома може будь-хто. Потім лист з диктантом потрібно сфотографувати і протягом 9 листопада надіслати на спеціальну електронну адресу. Люди, які напишуть диктант без помилок, отримають призи від організаторів.

День української писемності - прекрасний привід прочитати нову книгу українською мовою, або розмовляти весь день виключно українською.

 

Цікаві факти про українську мову

  • У сучасній українській мові налічується понад 250 тисяч слів.
  • Українська мова має найбільше спільної лексики з білоруською, польською та сербською мовами. З російською мовою українська має лише 62% спільних слів. Також у російської та української мови багато фонетичних відмінностей. За вимовою українська найближча до чеської та словацької.
  • Перші слова українською були записані на листі в 448 р н.е. візантійським істориком Пріском Панікійським. Він записав слова "мед" і "страва".
  • Деякі лінгвісти зараховують українську до найдавніших зі слов'янських мов. За деякими версіями, українська сформувалася приблизно в 9-4 тисячолітті до н.е. а російська мова походить від церковного варіанту української мови.
  • Іменники в українській мають цілих 7 відмінків - це рекорд для слов'янських мов. На відміну від споріднених мов, у нас також є кличний відмінок.
  • В українській мові виділяється три форми майбутнього часу у дієслів - проста ("я піду"), складна (" я йтиму") і складена ("я буду йти").
  • В українській мові майже будь-який іменник має зменшувально-пестливу форму (наприклад, "вороги" - "вороженьки").
  • У сучасній нормі правопису в українській мові дозволено вживати фемінітиви до професій і родів занять. Це не вважається мовною помилкою.
  • Найчастіша перша буква в словах в українській мові - буква"П". Найменше слів починається на букву " Ф "(не враховуючи букву "И" і м'який знак).
  • Перший український буквар вийшов у Львові в 1574 році. До наших часів зберігся лише один зразок з цієї партії. Зараз він зберігається в бібліотеці Гарварду.
  • Українська мова багата на синоніми. У слова "горизонт" 12 синонімів, а у слова "бити" - цілих 45.
  • В українській мові немає дуже грубих матюків. Матюки багато українців запозичують з російської.

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь